بهره برداری از آب به روستاییان و باغداران سوادکوه به صورت استخر

سرپرست اداره جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه گفت: روستاییان و بهره‌بردارانی که بصورت تجمیعی باغداری می کنند، حجمی از آب آن روستا را ضمن دریافت مجوز از منابع آب، به‌صورت استخر در اختیار متقاضیان قرار می‌دهیم.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه، پاسخ سؤال خبرنگار حساب روز در رابطه با نحوه تامین آب کشاورزان که در خشکسالی بهار امسال در دومنطقه ولوپی و راستوپی دچار خسارت شدند را اینگونه بیان کرد: در بحث عشایر، ضمن مرمت و بازسازی چشمه‌هایی که برای مصرف دام استفاده می‌شود؛ منابعی را برای چند دامدار که به‌صورت مشترک استفاده می‌کنند، احداث می‌کنیم.

وی ادامه داد: در بحث احداث باغ نگاه خوبی داریم و آن تجمیع زمینهایی است که برای این کار استفاده می‌شود؛ در آن قسمت حجمی از آب را به‌صورت استخر است، گرجی خیل ورسک در حال تعبیه استخر ذخیره آب است و علاوه بر آن در پاشاکلای زیراب نیز این استخر را تعبیه کردیم که بهره برداران استقبال خوبی نکردند، در حالی‌که در این قسمت با یک استخر، ۴۰ هکتار را سطح کشت بردیم.

محمدعلی سلیمانی افزود: آب را از دسترس خودمان خارج نکردیم و باید از منابع آن استعلام بگیریم؛ بخشی از آب را به ما مجوز بهره برداری می‌دهند که بحث آب مصارف دام جدا، مصارف حیاط وحش از این قسمت مستثنی و یک بخش را برای کشاورزی استفاده می‌کنیم.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی سوادکوه در ادامه در پاسخ به خشکسالی در ولوپی اظهار کرد: این طرح در کلاریجان انجام شد، در حالی‌که تا مرحله‌ای پیش رفتیم، آنها مجوزهایی را برای برقراری ایستگاه پمپاژ گرفتند، اما وقتی مسأله‌ای شامل مرور زمان می‌شود، این مرحله متوقف شد چرا که می‌بایست هزینه‌ای را کشاورز من‌ باب خودیاری می‌داد و نپرداخت در حالی‌که رقم معدودی بود.

همچنین ادامه داد: اکنون این رقم به رقمی کلان تبدیل شده است و عنوان می‌کند که من توان مالی ندارم؛ ما کار خودمان را به تناسب انجام می‌دهیم و هر زمانی که اعلام کنند و زمینهای مورد نظر مستثنیات باشند( زمینهای ملّی را ورود نمی‌کنیم) و مساحت آن ۴۰ الی ۵۰ هکتار بوده تا از نظر اقتصادی به‌صرفه باشد؛ این کارها را از صفر تا ۱۰۰ برای انها انجام می دهیم.

وی در پایان خطاب به روستاییان و بهره برداران گفت: روستایی و بهره بردارانی موفّق هستند که مطالبه‌گر باشند و کار بخواهند کشاورز باید بیاید از ما کار بکشد، ما این انرژی و پتانسیل را داریم که کار انجام دهیم، اماکار روی اصول و چهارچوب اداری ما باشد، لذا کار تعریف شده، سپس نماینده به ما معرّفی و استعلامات اخذ شود.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9716

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: