تقویت مهارت راهکار رفع مشکل اشتغال است

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، تقویت آموزش های مهارتی را راهکار حل مشکل اشتغال بیان کرد.

به گزارش رسانه اقتصادی حساب روز؛ منصورعلی زارعی در نشست دانشگاه علمی و کاربردی استان، اظهار کرد: با وجود تعدد دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی عالی و اعضای هیأت علمی، متأسفانه دانش آموختگان صاحب مهارت تربیت نکردیم و در حوزه اشتغال در بخشهای مختلف اقتصادی نتایج خوبی نداشتیم چرا که نتوانستیم ارتباط صنعت و دانشگاه به طور سیستمی برقرار کنیم.

زارعی افزود: وقتی در میدان کار می‌رویم، در حوزه بهره وری و افزایش کیفیت تولیدات می‌رویم، جای پای دانشگاه مشخص نیست و با عدم توجه به بحث‌های آمایشی و توسعه بی رویه برخی رشته‌های دانشگاهی، نه تنها فارغ التحصیلان را به سمت اشتغال هدایت نکردیم بلکه در برخی موارد زمینه‌های اشتغال را از بین بردیم.

نماینده مردم شهرستان‌های ساری و میاندورود در رابطه با بیانات مقام معظم رهبری، ادامه داد: در سالهای اخیر و با تأکیدات مقام معظم رهبری، همت مجلس و دولت سیزدهم مسیر درستی در حوزه آموزش مهارتی ریل گذاری شده است.

همچنین؛ برنامه هفتم نگاه بلندی به بحث مهارت دارد تا ارتباط علم و دانش با مهارت و تولید به صورت معنی داری برقرار و زنجیره آن با اشتغال کامل شود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فلسفه تشکیل دانشگاه جامع علمی کاربردی در میدان کار کردن است، یعنی نتیجه کار دانشگاه دانش آموختگانی باشد که در میدان عمل حرف برای گفتن داشته باشند.

وی یکی از راه حل مشکل اشتغال را تقویت آموزش‌های مهارتی دانست و اظهار کرد: برای اینکه تکلیف اشتغال را مشخص کنیم باید دانش آموخته صاحب مهارت تربیت کنیم چرا که بدون مهارت نه بخش‌های تولیدی می‌توانند آن طور که باید به فعالیت خود ادامه دهند و نه می‌توانیم در منطقه رقابت کنیم.

لحمیان سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مازندران نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه طی سخنانی گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی برای اولین بار در مهرماه سال جاری اقدام به جذب دانشجو با تضمین اشتغال می‌کند و این تضمین در استان مازندران برای ۵۹۸ نفر در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به طرح توانمندسازی دانشجویان و دانش آموختگان سایر دانشگاه‌ها تصریح کرد: در این طرح دانشجویان و دانش آموختگان سایر دانشگاه‌ها با گذراندن دوره‌های کوتاه مدت تخصصی و طی مراحل صلاحیت حرفه‌ای، توانمندیهای لازم برای اشتغال قرار به دست می‌آورند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مازندران افزود: برای کمک به دانش آموختگان این دانشگاه از محل اعتبارات در نظر گرفته شده در بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ استان بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شده و از این طریق برای بیش از ۱۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد شده است.

لحمیان در پایان با اذعان این مطلب که جذب دانشجوی بین المللی جزو اولویت‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی است، بیان کرد: دو مرکز از مراکز آموزش علمی کاربردی استان مازندران در مسیر اخذ مجوزهای جذب دانشجوی بین المللی قرار دارند.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9703

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: