سدسازی؛ کلید نجات از خشکسالی مازندران

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: سدسازی الزام امروز مازندران است و موضوعی که سدسازی در استان را زیرسوال برد برخی زیاده‌طلبی‌ها بوده است.

به گزارش رسانه اقتصادی حساب روز؛ مازندران استان سبز و بارانی کشور است ولی سایه خشکی و تنش آبی بر سر این استان علامت سوال بزرگی است؛ استانی با دارا بودن منابع آبی حدود ۶ میلیارد مترمکعبی و مصرف حدود ۳ میلیارد مترمکعبی این سوال را به وجود می‌آورد چرا باید با خشکسالی مواجه شود؟!

در ارتباط با راهکار برون رفت از تنش آبی مسئولان بحث سدسازی را مطرح می‌کنند که می‌تواند موجب برون‌رفت از مشکل باشد این درحالی‌است که دغدغه‌مندان زیست‌محیطی این اقدام را درست نمی‌دانند و اعتقاد دارند مخاطرات و اثرات نامطلوبی بر طبیعت خواهد داشت.

حیدر داوودیان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران سد سازی را الزام امروز مازندران دانست و با بیا اینکه چرا استانی همانند مازندران با بیش از ۶ میلیارد مکعب و مصرف بیش از ۳میلیارد مترمکعبی با خشکسالی مواجه است، اظهار کرد: سدسازی الزام امروز مازندران است؛ سد گلورد و البرز کمک خوبی در برابر سیل‌های ویرانگر و با تخریب بالا بوده است و خیال‌مان را تا حدی آسوده کرد.

مدیدعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران بیان کرد: اثرات سدسازی را کسی نمی‌بیند درحالی‌که اثرات سدسازی برای جلوگیری از بروز خسارت در مواجهه با سیلاب روشن است.

وی با تاکید بر اینکه هدف ما مدیریت درست آب و رسیدن به کشاورزی پایدار در استانی که اقتصادش از مسیر کشاورزی بوده، است، تصریح کرد: امیدواریم از اینکه استان مازندران در وضعیت خشکسالی دچار تنش و در وضعیت ترسالی دچار سیل می‌شود را شاهد نباشیم؛ موضوعی که سدسازی در استان را زیرسوال برد برخی زیاده‌طلبی‌ها بوده و باید به گونه‌ای رفتار کنیم که این انتقادها گریبان گیر استان مازندران نباشد.

سیدمحمد رضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران نیز در این باره با اشاره به اینکه برای حل مشکل تنش آبی در استان به سدسازی را قبول داریم، تصریح کرد: البته سدسازی با ملاحظات زیست‌محیطی مورد تاکید است؛ مازندران همانند سایر استان‌ها نیست و شرایط متفاوتی با سایر استان‌ها دارد که باید به آن توجه کنیم.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه باتوجه به تغییر اقلیم عمده بارش‌های ما نابهنگام است، اضافه کرد: باتوجه به گرمایش اتفاق افتاده عمده آب‌های کوهستان ما به دریا سرریز می‌شود که موجب خشکسالی می‌شویم.

رضوی با تاکید بر ضرورت کشاورزی پایدار، خاطرنشان کرد: در کنار اینکه سدسازی باید با ملاحظات زیست‌محیطی باشد، احیای آب‌بندان‌ها هم مورد تاکید است و در مجموع اینکه به بحث پایدارسازی منابع آبی در استان بیشتر توجه کنیم.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9682

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: