قیمت کالاهای اساسی نباید بیش از میزان افزایش سالانه حقوق‌ها باشد

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲ مرداد ماه) در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد بررسی نحوه سیاستگذاری دستگاه‌های متولی در حوزه مدیریت بازار کالاهای استراتژیک گندم و برنج در کشور، اظهار داشت: در جلسه امروز نکات مهمی درباره کالاهای اساسی به خصوص محصولات زراعی مطرح شد که این دغدغه اساسی و جدی مردم است.

وی بیان کرد: چند قلم کالای اساسی در مواد غذایی و جهیزیه وجود دارد و با توجه به قانون خانواده و جوانی جمعیت باید در برنامه هفتم توسعه تدبیری صورت گیرد که قیمت گذاری این کالاها به گونه‌ای باشد که افزایش قیمت آنها بیش از میزان افزایش حقوق‌ها نباشد، چرا که این کالاهای اساسی به صورت مستقیم بر معیشت مردم تأثیرگذار است. در شروع دولت سیزدهم و سال دوم مجلس شورای اسلامی این موضوع با همین نگاه مورد پیگیری قرار گرفت و در بودجه‌های سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز مورد توجه قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت وجود شرایط خوب، قیمت حداکثر ۲۵ قلم و در شرایط دیگر حداقل ۱۲ قلم مربوط به معیشت مردم و لوازم اساسی خانگی را تضمین می‌کنیم و باید دولت و مجلس شورای اسلامی مصمم باشند و باید این موضوع در قانون برنامه هفتم پیش بینی شود.

وی ادامه داد: پیش بینی ما برای امسال تولید حدود ۱۲ میلیون تن گندم است و مصرف حدود هشت میلیون تن و به روایتی ۱۲ میلیون تن است، اما خرید امسال حداکثر به هشت میلیون تن رسیده که تولید ۱۲ میلیون تن است. این اتفاق به دلیل قیمت گذاری دقیق صورت گرفته که اولویت را توجه به کشاورزان گذاشتیم. البته باید حواسمان به افزایش عملکرد در واحد سطح هم باشد.

قالیباف گفت: پیش بینی‌ها این است که حدود ۳۰ همت کسری بودجه برای واگذاری به ردیف گندم وجود دارد. متأسفانه رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نکرد؛ درست نیست که وی بگوید جلسه دارد و نمی‌تواند در مجلس حضور پیدا کند، وقتی موضوع به این مهمی در مجلس مطرح است چه چیز دیگری مهم‌تر از نشست امروز مجلس شورای اسلامی است؟!

وی بیان کرد: در شرایط فعلی با یک ماه تأخیر، ۵۰ درصد در سرجمع از دیون گندم پرداخت نشده، این در حالی است که کشاورزان به نقدینگی احتیاج دارند تا ضمن برداشت کشت محصول سال قبل، خرید برای اول مهر ماه انجام دهند.

قالیباف ادامه داد: چند ماه است که برداشت در نیمه جنوبی کشور شروع شده و برداشت در نیمه شمالی در حال انجام است. یعنی ممکن است پول با تأخیر به کشاورزان برسد، لذا هم کسری ۳۰ همت داریم و هم در زمان مقرر پرداختی صورت نمی‌گیرد. ما در زمان بررسی بودجه این موضوع را گوشزد کردیم که پیش بینی بودجه برای گندم با کسری مواجه می‌شود که اکنون با این مشکل روبه‌رو هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حدود ۱.۷ میلیون تن واردات اضافی برنج انجام شده است، به طوری که مسئولانی از استان مازندران با ما تماس گرفتند که اکنون محصول سال گذشته در انبار است و کشاورزان در حال برداشت محصول امسال هستند. نباید واردات برنج انجام می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید محصولات زراعی و باغی تحت پوشش بیمه قرار گیرد تا در صورت وقوع حوادث، کشاورزان دچار مشکل نشوند و باید در این موضوع اقدامات لازم صورت گیرد.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9822

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: