مازندران؛ پیشتاز تعامل با همسایگان خزر

سیاست محوری دولت سیزدهم در افزایش تعاملات با همسایگان، ابعاد سفر هیات اقتصادی به ریاست استاندار مازندران به روسیه را با اهمیت مضاعفی مواجه کرده است.

این سفر که در پی تاکید دکتر رئیسی رئیس جمهور محترم مبنی بر تقویت تعاملات همسایگی در دکترین سیاست خارجی کشورمان صورت گرفت ، فصل نوینی در تاریخ روابط اقتصادی مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر گشوده است.

حسینی پور استاندار مازندران که از بدو انتصاب تاکنون برای پیگیری منافع پایدار این استان تکاپوی بسیار دارد، با درک عمیق از نظام مسائل دیار علویان و مشکلات ناشی از ناکامی این سامان در عرصه رشد یافتگی اقتصادی،جبهه جدیدی برای رصد و تحقق مصالح و منافع چند جانبه استانی را گشود که تقویت ساختارهای اقتصادی حول محور بخش خصوصی با عاملیت تجار و بازرگانان نمونه بارز آن است.

استاندار مازندران در شرایطی سفر هیات اقتصادی به روسیه را در دستور کار قرار داد که فضای کشور متاثر از رفت و آمدهای بی‌سابقه هیأت های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف به پایتخت ایران اسلامی، روبه رشد و همگرایانه است و این مهم به موفقیت سفر استاندار مازندران و هیآت همراه کمک شایانی خواهد کرد.

از سوی دیگر با توجه به نقش بارز مازندران در کرانه خزر که به عنوان دروازه تجاری کشور مان با اتحادیه اوراسیا انتخاب شد، سفر دکتر حسینی پور برای تمهید و بسترسازی افزایش تعاملات اقتصادی در چارچوب همکاری‌های چند جانبه این اتحادیه مورد توجه است و در پیگیری سهم کشورمان در مناسبات اقتصادی فی مابین تاثیر فزاینده ای خواهد داشت.

از دیگر سو با توجه به نوع تعاملات اقتصادی عاملان بخش خصوصی و فعالان عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه کشور روسیه این سفرضمن تحکیم پیوند های فرهنگی و اقتصادی ،مناسبات استانی عاملان اقتصادی مازندران با طرف های روسی را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد که افزایش حجم معاملات در چارچوب همکاریهای دوجانبه تنها یکی از دستاوردهای مهم این سفر راهبردی خواهد بود.

همچنین استاندار مازندران در پیگیری و بسترسازی برای اجرای پیوست فرهنگی در روند توسعه اقتصادی این استان همواره بر نقش کلیدی بخش خصوصی با هماهنگی مدیران دولتی تاکید دارد که در پرتو این سفر می توان به اهمیت راهبردی فعالان اقتصادی در تحقق سیاست های محوری دولت پی برد و آن را گام اساسی و تحولی در توسعه فرهنگی واقتصادی دیار علویان دانست.

نکته اساسی اما در اثنای سفر استاندار مازندران به روسیه که در صورت پیگیری مفاد تفاهمات حاصله با طرف های خارجی می تواند افق جدیدی فراروی استان مازندران بگشاید، عملگرایی اتاق بازرگانی بعنوان مرکز حکمرانی عاملان اقتصادی بخش خصوصی در استان است که با چابک سازی فرآیندهای اجرایی در عرصه تعاملات اقتصادی باید با عملیاتی کردن تفاهمات و قرارداد های همکاری دوجانبه بکوشد و پیشتازانه این عرصه را متحول و شکوفا سازد.

بی تردید نقش مازندران در آینده تعاملات اقتصادی و همکاریهای فی مابین با کشورهای حاشیه دریای خزر،استراتژیک و غیر قابل کتمان است و سفر استاندار مازندران و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به آنسوی خزر در پرتو عزم و اراده دولت سیزدهم نوید بخش آینده ای درخشان برای تعاملات اقتصادی و تقویت زیرساختی عرصه مردمی سازی توسعه این استان است و باید تلاش و مشارکت جمعی در این روند را بهبود بخشید

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9765

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: