مراسم رونمایی از پوستر چهارمین کنفرانس اکوتوریسم،بیوتوریسم و حفاظت از تنوع زیستی در نوشهر برگزار شد


مراسم رونمایی از پوستر چهارمین کنفرانس اکوتوریسم،بیوتوریسم و حفاظت از تنوع زیستی با حضور دکتر جواهرزاده رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران، ناخدا یکم ستاد علی لطیفی معاون اجرایی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ه) نوشهر، دکتر خزایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر، دکتر حسنی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، مهندس فلاحت عضو هیئت مدیره انجمن علمی طبیعت گردی ایران ، مهندس موسوی مسئول دفتر منطقه ای شمال و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر برگزار شد.

دکتر فرید جواهر زاده رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران از برگزاری این همایش در آذر ماه سال جاری خبر داد و گفت : بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این رویداد در قالب کنفرانسهای سالانه انجمن علمی طبیعت گردی ایران وبا تمرکز بر حوزه تخصصی بیوتوریسم،اکوتوریسم و تنوع زیستی برگزار خواهد گردید.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی در ادامه از واکاوی هرساله موضوعات مورد نظر در حوزه اکوتوریسم ایران توسط این انجمن گفت که با هم اندیشی متخصصین،استادان و صاحب نظران این حوزه محور های این کنفرانس مورد بررسی دقیق علمی قرار میگیرد.

دکتر جواهرزاده اذعان داشت توجه به مفاد برنامه هفتم توسعه کشور که این روز ها در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار دارد به موضوع گردشگری دریایی برای نخستین بار در برنامه های کلان کشور توجه شده و از آنجا که حوزه گردشگری دریایی عرصه ای بسیار مهم و تاثیرگذار در زمینه های اقتصادی و معیشت جوامع محلی است میتواند مورد اقبال استان های ساحلی ایران نیز باشد.

وی در ادامه از نیازمندی حوزه اکوتوریسم و گردشگری به توجه دقیق علمی و موشکافانه در برنامه ریزی های کلان اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد که بایستی با همراهی و استفاده از نظرات دانشگاهیان و متخصصین امر توجه به این حوزه که در سال های اخیر مورد غفلت واقع شده است در دستور کار قرار بگیرد و این رویداد می تواند سرآغازی برای هم افزایی بین متخصصین و دانشگاهیان و دست اندرکاران حوزه مهارتی در گردشگری کشور باشد.

جواهرزاده افزود تاکنون در حوزه گردشگری دریایی کشور عملا اتفاق خاصی رخ نداده است و بیشتر موضوعات شعاری بوده اظهار امیدواری کرد که بعداز اخذ مجوز های لازم و با انتشار فراخوان علمی و همراهی و هم نظری متخصصان،علاقه مندان و صاحب نظران اندیشه و فکر بتوانیم در پایان این کنفرانس شاهد دستاورد های علمی و جهت دهی به برنامه های حوزه بیوتوریسم و به ویژه گردشگری دریایی باشیم .
وی همچنین تاکید‌کرد که در این کنفرانس به بحث منابع طبیعی و محیط زیست در منطقه شمال کشورنیز توجه ویژه شده است و اظهار امیدواری کرد در این همایش به دستاوردهای متناسبی دست یابیم
وی توجه ویژه این کنفرانس به مقوله جنگل های هیرکانی را تاکید و افزود یکی از محورهای ویژه این کنفرانس توجه به جنگل های هیرکانی است که مطمئنا باید آن را فاخر ترین اثر طبیعی زیست بوم کشور تلقی کنیم.

دکتر خزایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر نیز در این مراسم از محور های این رویداد گفت و به موضوعاتی چون جنگل های هیرکانی و دریای کاسپین اشاره کرد و از برگزاری این کنفرانس علمی در روزهای یکم و دوم آذر ماه سال جاری در شهرستان نوشهر خبر داد.

وی در ادامه از اهمیت جنگل های هیرکانی و قدمت ۵۰ میلیون ساله آن اشاره و تاکید نمود که این نوع جنگل ها از تنوع زیستی بسیار بالایی برخوردارند و همچنین دریای کاسپین به دلیل نزدیکی به جنگل های هیرکانی و وجود رشته کوه البرز باعث ایجاد یک اقلیم خاص و منحصر به فرد در شمال کشور شده است که همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران و طبیعتگردان است. وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای چهارمین دوره این کنفرانس علمی در شهرستان نوشهر دریچه ای تازه با نگاه علمی به جنگلهای هیرکانی و دریای کاسپین گشوده شودتا بتوانیم این منابع طبیعی را برای نسل های آتی باقی بگذاریم.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9731

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: