هشدار به باغداران؛ مرکبات و کیوی نارس به بازار عرضه نکند

مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران در جلسه سورتینگ داران استان نسبت به حضور مشتریان و دلالان خارجی سر باغ مرکبات و کیوی که به مقررات کیفیت، زمان برداشت و قیمت بی توجهی می کنند، هشدار داد و خطاب به سورتینگ داران گفت: باغداران اجازه عرضه مرکبات و کیوی نارس به بازار را ندهند.
حسن عنایتی با بیان اینکه تنوع محصولات باغی استان با تولید بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن با محوریت مرکبات و کیوی ظرفیتی بی نظیر در درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان است، افزود: با توجه به خرد بودن فعالیت های کشاورزی، در ۲ سال اخیر زنجیره از تولید تا عرضه در بازار و صادرات استان شکل گرفت.

او با بیان اینکه، دستورالعمل دنیا در صادرات و واردات با تولید و عرضه کیفی، استاندارد با قیمت مناسب باید مورد توجه قرار بگیرد، بیان داشت: با تکمیل زنجیره تولیدات محصولات کشاورزی می توان در بازار رقابت کرد.

عنایتی به وجود حضور دلال خارجی بر سر باغ مرکبات مازندران اشاره کرد و گفت: دلال خارجی میوه را به ریال از کشاورز خریداری می‌کند و بیشترین سود را می‌برد.

مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: حضور دلال خارجی سر باغ یک زیان بزرگ به کشور وارد می کند چرا که به دلیل اختلاف قیمت ریال با ارزهای خارجی، مبلغ میوه برای آنها بسیار پایین تمام می شود و در این میان بدون اینکه ارز به کشور وارد شود، محصول خارج می شود.

او با بیان اینکه از حدود ۵۰۰ واحد سورتینگ مازندران فقط حدود ۱۵۰ واحد دارای مجوز بهره‌برداری هستند، گفت: امسال طبق مصوبات، ثبت صادرات محصولات کشاورزی مازندران در استان باید انجام شود، که این موضوع به نفع استان در تولید و صنایع تبدیلی است.

عنایتی با توضیح اینکه ناظران مسوولان دولتی در بنادر و اتاق بازرگانی مازندران برای ثبت سفارش مستقر شدند، گفت: جهاد کشاورزی استان آماده صدور پروانه بهره‌برداری برای سورتینگ داران است.

مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه جهادکشاورزی مازندران آموزش فرآوری و بسته‌بندی محصولات باغی را شروع کرد، افزود: نوسازی و بهره گیری از تکنولوژی و فناوری نوین در صنایع تبدیلی کشاورزی ضروری است.

او بر لزوم ایجاد خط اعتباری ویژه برای عرضه مرکبات و کیوی مازندران تاکید کرد و گفت: تاکید می شود، باغداران به خصوص سورتینگ داران اجازه ندهند تا میوه کال در بازار عرضه شود.

نارنگی، پرتقال و کیوی از مهم‌ترین میوه‌های صادراتی باغ‌های مازندران هستند. در حال حاضر محصول نارنگی‌های زودرس مازندران از اواسط شهریور برداشت و وارد بازار مصرف شده است و تاچند روز آینده مابقی محصول نارنگی وارد بازار خواهد شد.

مازندران ۱۱۲ هزار هکتار باغ مرکبات دارد که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده است.

همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیرکشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

باغ‌های کیوی مازندران که بالغ بر هفت هزار هکتار می‌شود در غرب این استان متمرکز است. برداشت محصول این باغ‌ها هم در شرایط طبیعی به حدود ۱۸۰ هزار تن تا ۲۲۰ هزارتن می‌رسد و بیش از ۷۰ درصد این محصول هم ارزش صادراتی دارد.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9984

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: