کشاورزی حفاظتی بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

به گزارش رسانه اقتصادی حساب روز؛ پژوهشگر بین المللی آب و خاک «کشاورزی حفاظتی» را روشی مناسب برای خنک نگهداشتن خاک و در نتیجه کاهش مصرف آب دانست.

محمد اسماعیل اسدی در رابطه با روش های مدیریت بقای گیاهان اظهار کرد: یکی از روش‌های مدیریت بقایای گیاهی، باقی گذاشتن بقایای گیاهی در سطح خاک و بعد از برداشت گیاه قبلی است، این روش مخصوصاً در مناطق خشک و نیمه خشک استان گلستان می‌تواند به حفظ رطوبت خاک و ترسیب کربن و کاهش مصرف آب کمک زیادی کرده و به این روش در کاشت محصول بعدی از آب کمتری استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشت حفاظتی به گیاهانی که حساس به سله و خشکی خاک هستند کمک زیادی می‌شود، افزود: در روش طبیعت محور کشاورزی حفاظتی، زمین شخم‌زده نمی‌شود و خاک نیز دستکاری نشده و فقط در محل قرارگیری بذر خاک کمی سست می‌شود. همچنین تجزیه بقایا فقط در قسمت زیرین که در تماس با خاک هستند اتفاق می‌افتد که در نتیجه منجر به کاهش شدید نیتروژن خاک نشده و عوارض کمبود نیتروژن به نسبت روش مخلوط کردن بقایا با خاک، کمتر است.

مزرعه‌ای که کلیپ آن را ملاحظه می‌کنید مزرعه بی‌خاک ورزی هندوانه در بقایای گندم است که به صورت دیم ( بدون استفاده از آب آبیاری) در یکی از روستاهای توابع شهرستان گالیکش واقع در شرق استان گلستان کشت شده و دارای سطح سبز مناسب وخوبی است.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9690

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: