کشت جایگزین در ۳۵ هکتار شالیزار میاندورود

محمدباقر اسفندیاری در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، از کشت دانه روغنی آفتابگردان به عنوان کشت جایگزین برنج در ۳۵ هکتار زمین کشاورزی شهرستان میاندورود خبر داد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی میاندورود با اشاره به کشت آفتابگردان توسط ۲۰ بهره‌بردار این شهرستان، افزود: پیش‌بینی می‌شود با میانگین عملکرد یک هزار کیلوگرم در هکتار، ۳۵ هزار کیلوگرم دانه روغنی آفتابگردان در این شهرستان تولید شود.

وی با بیان اینکه آفتابگردان می‌تواند در بسیاری از خاک‌ها به عمل آید اما رشد مطلوب آن در خاک‌هایی است که دارای ph خنثی باشد، ادامه داد: این محصول به علت ریشه‌های عمیقی که دارد چندان از نوع خاک و مواد غذایی آن توقعی ندارد و همین ریشه های عمیق باعث شده نسبت به گیاهان زراعی دیگر نسبت به خشکی و کم آبی مقاومت زیادی نشان دهد.

این مسؤول تصریح کرد: با توجه به خشکسالی در منطقه و جایگزینی این گیاه به جای برنج به علت داشتن ریشه‌های عمیق که باعث شده نسبت به گیاهان دیگر نسبت به خشکی و کم آبی مقاومت زیادی نشان دهد و کلاس‌های آموزشی ترویجی انجام شده توسط کارشناسان این مدیریت، کشاورزان به کشت این گیاه روی آورند.

وی با بیان اینکه آفتابگردان دارای ۴۸ درصد روغن است که به‌عنوان کشت بهاره محسوب می‌شود و کشت آن در مازندران باید از نیمه اسفندماه آغاز شود تا عملکرد مناسب داشته باشیم، گفت: کشاورزان می‌توانند در هر هکتار از مزارع آفتابگردان ۵ کندوی زنبور عسل قرار دهند که بر این اساس ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم عسل عاید آنان می‌شود.

لینک کوتاه خبر:

https://hesaberoz.ir/?p=9875

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها
Please assign elementor template to display content
Please assign elementor template to display content

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: